Методична студія викладачів української мови та літератури
Сучасна українська професійно-технічна освіта перебуває на етапі активної цифрової трансформації, що є ключовою складовою втілення концепції Державної стратегії цифрової трансформації до 2030 року. У 2025 році особливу увагу приділяється впровадженню в освітній процес технологій штучного інтелекту для підвищення якості та персоналізації освітнього процесу, розширення доступу до знань. Саме це викладачі-філологи обговорювали на онлайн-зустрічі з теми «Застосування інструментів на основі штучного інтелекту на уроках української мови та літератури», що відбулася 22 квітня 2025 року.
Модератор методичної студії Ірина Зарівняк у своєму виступі звернула увагу присутніх на переваги та недоліки цифрової трансформації освітнього процесу, приклади використання ШІ в навчанні української мови та літератури. Вона ознайомила учасників заходу з рекомендаціями НМЦ ПТО, як зменшити у здобувачів освіти залежність від штучного інтелекту під час навчання.
У другій частині заходу викладачі поділилися досвідом роботи із застосування інструментів на основі штучного інтелекту на уроках української мови та літератури.
- Викладач ДНЗ «Вище професійне училище № 2 м.Херсона» Васильковська Валентина (доповідь «Штучний інтелект. Застосування ChatGPT, Reqmenta та чату «На урок» на уроках української літератури») провела екскурсію по віртуально-технічній виставці «Застосунки на основі ШІ». Вона розповіла про переваги та недоліки застосування платформ та пошукових систем, продемонструвала учасникам як створювати презентації та відеоролики, генерувати зображення за допомогою ШІ.
- Викладач Архангельського професійного аграрного ліцею Осипенко Наталія (доповідь «Застосунки ChatGPT, Wordwall, LearningApps, Canva – персональні помічники сучасного вчителя української мови та літератури») поділилася досвідом використання ШІ під час створення робочих аркушів, конструювання вправ, тестів, кросвордів.
- Викладач ДНЗ «Херсонське вище професійне комерційне училище» Ейсмонтович Оксана провела для учасників заходу майстер-клас щодо використання Invideo, Runway, Leonardo, Copilot, Mango для генерації художнього зображення, створення презентацій та відео.
На завершення роботи методичної студії присутні дійшли висновку, що впровадження штучного інтелекту в навчання української мови та літератури відкриває нові горизонти для педагогів і здобувачів освіти. Застосування цих технологій може суттєво підвищити ефективність освітнього процесу, зробивши його більш індивідуалізованим, інтерактивним і доступним. Це підвищує мотивацію учнів та сприяє глибшому засвоєнню матеріалу.