Місяць обізнаності про ментальне здоров’я
Ця ініціатива - це про допомогу людям краще зрозуміти, що таке ментальне здоров’я, зменшити стигму навколо нього та заохотити до профілактики.
Місяць обізнаності про ментальне здоров’я — ініціатива, започаткована у 1949 році у США неурядовою організацією Mental Health America. Вона мала на меті просту, але дуже важливу річ: допомогти людям краще зрозуміти, що таке ментальне здоров’я, зменшити стигму навколо нього та заохотити до профілактики.
З часом ініціатива набула глобального масштабу. Тепер на всій планеті травень — це час, коли про ментальне здоров’я говорять у школах і на роботі, в громадах і соцмережах. Різні країни мають різні підходи та роблять власні акценти.
Наприклад, цьогоріч у Канаді під час Mental Health Week звучатиме заклик «Unmasking Mental Health» — зняти маски й говорити відкрито про те, як ми себе насправді почуваємо. У Великій Британії фокусуватимуться на темі «Community» — як соціальні зв’язки впливають на психоемоційний стан людини.
Мета кампанії — створити простір, у якому кожен здобувач/чка освіти і працівник/ця зможе відчути підтримку, знайти ресурс, поговорити про найважливіше та почути інших.
1 травня в Україні та світі розпочався Місяць обізнаності про ментальне здоров'я. В Україні він проходив із закликом віднайти свої сенси, які у часи випробувань працюють як внутрішні опори: «Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої на платформі howareu.com». Програма акцентує увагу на важливості пошуку сенсів, які можуть стати внутрішніми опорами в складні часи.
У рамках нової хвилі комунікаційної кампанії «Ти як?» — «СенсоТека. Ти як?», особливу увагу приділено створенню щоденних сенсів — коротких підтримуючих послань, які допомагають зберігати зв'язок з власними цінностями та орієнтуватися в складних життєвих ситуаціях.
Архангельський ПАЛ також долучився до цієї ініціативи.
Кожен день розпочинався з ментальної 5-ти хвилинки «Почни день з турботи про себе», щодня спрацьовувала інформаційна рубрика «Один день – одна порада», в родинному колі запроваджували психологічну вправу «Нитка сімейних традицій». Практичною психологинею Наталією Саввіною зі здобувачами/чками освіти проведено тренінг «Емоційний інтелект для кращої версії себе» та година спілкування «Поговоримо про найцінніше». Керівницею фізвиховання Діаною Скляр протягом місяця проводилися онлайн і офлайн спортивні заняття «Фізична активність – інструмент для збереження ментального здоров’я».
І працівники/ці, і учнівство переглядали марафон “СенсоТека”, працювали над створенням власного календаря турботи про себе (за рекомендаціями С. Ройз), педагоги/ні створювали дайджест "Мій ресурсний день", а здобувачі/чки освіти - фотоколаж «Моя СенсоТека». За бажанням прийняли участь в акції «Додаток Моментал в твоєму смартфоні», ознайомилися з можливістю отримати допомогу онлайн та офлайн “Ти як?”, відкрили для себе нового друга в інстаграм - “Ти як?”
Для освітян проведено семінар «Психологічні засади впровадження цифрової педагогіки в освітній процес» та запропоновано взяти участь у Всеукраїнському форумі "PRO MENTAL HEALTH: ОСВІТНІ ДІАЛОГИ"
Місяць обізнаності про ментальне здоров’я для здобувача/чки освіти і працівника/ці ліцею - це не лише про інформування. Це про увагу — до себе, до близьких, до цілого всесвіту всередині.
Місяць обізнаності про ментальне здоров’я став важливим періодом для обговорення теми ментального благополуччя, особливо в часи, коли багато людей відчувають втому, розчарування та безсилля. За результатами досліджень програми «Ти як?», ці емоції часто виникають через розбіжності між реальністю та очікуваннями. Сенси є тією опорою, яка допомагає впоратися з труднощами та знаходити перспективу навіть у найскладніші моменти.
Бережіть себе і своїх близьких!
Практична психологиня Наталя Саввіна.